Kaip užsiauginti savo daržovių sėklų?

May 31, 2020

Įgyvendinant projektą „Auginkime sėklų saugotojus“ (angl. „Growing Seed Savers“) projekto komanda Baltijos šalyse ir Danijoje surengė mokymus augintojams megėjams ir senų veislių entuziastams. Mokymai vyko ir Vilniuje. Gamtinės žemdirbystės institutas kartu su Antakalnio daržininkais 2020m vasario 1-2 d. surengė dviejų dienų mokymus, kuriuose dalyvavo net apie 50 dalyvių.

Renginio pražioje buvo pristatytas projektas „Growing Seed Savers“, bei kas buvo nuveikta jį įgyvendinant. Mokymų metu klausytojai  sužinojo apie daržovių kilmę ir daržininkystės istoriją, kas yra hibridiniai augalai ir GMO, susipažino su augalų dauginimosi principais ir botanine klasifikacija. Taip pat buvo pristatytos kultūrinių augalų įvairovės aktualijos (palyginant dabartinę įvairovę su seniau egzistavusia), pasidalinta surengtų paveldo augalų ekspedicijų patirtimi ir jų radiniais. Klausytojai taip pat sužinojo apie sėklų judėjimus Lietuvoje ir pasaulyje, bei sėklų teisės niuansus ir buvo įtraukti į diskusiją "ką galima padaryti dabar, siekiant išsaugoti paveldo veisles". Na o renginį paįvairino surengta sėklų paroda.

Antra diena buvo skirta daugiau šiems praktiniams sėklininkystės aspektams: augalų gyvenimo ciklas, apsidulkinimo specifika, savidulkiai ir kryžmadulkiai augalai, pagrindinių daržovių rūšių sėklininkystė, kaip išlaikyti pasodus, kaip išlaikyti veislę ir kaip išvengti nepageidaujamo susikryžminimo, kokie yra augalų laukiniai giminaičiai, koks yra minimalus augalų kiekis reikalingas užtikrinti genetinę įvairovę ir išvengti įvaisos ir minimalūs atskyrimo atstumai, kaip ir kada surinkti, išvalyti, išdžiovinti ir laikyti sėklas, kiek laiko sėklas išlieka daigios, bei kaip palaikyti augalų sveikatą, išvengti augalų ligų ir jų neplatinti.

Renginio dalyviai uždavė daug klausimų ir norėjo išbandyti sėklininkystę praktiškai, domėjosi, kur gauti senų veislių augalų sėklų.

Mokymo kurso programą rasite čia, o tie, kuriems nepavyko sudalyvauti ir sužinoti apie sėklininkystę, tai gali padaryti perskaitę „Atmintinę seklų saugotojams".